RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Masa : 40 minit
Darjah : 5 Bestari
Bilangan pelajar : 20 orang
Tajuk : Belajar Melalui Teladan
Aspek Tajuk : Nilai Murni Dalam Kehidupan Seharian
Model Pembelajaran : Koperatif
Kemahiran bahasa : Bertutur dan membaca
Sistem bahasa : Peribahasa
Penerapan Ilmu : Nilai murni
Penerapan Ilmu : Kemanusiaan
Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah didedahkan dengan nilai-nilai murni dalam kehidupan
seharian.
Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar akan dapat:
seharian.
Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar akan dapat:
I. Menyatakan contoh nilai-nilai murni yang dapat dilakukan dalam kehidupan seharian.
II. Menyatakan peribahasa yang sesuai berdasarkan video yang ditonton.
Fasa dan isi pengajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
BBM/KBT/Nilai
| |
Set induksi
Objektif
Membina pengetahuan awal pelajar.
|
Guru
|
Pelajar
| |
Guru mengadakan aktiviti “mencari jalan keluar”
Guru meminta wakil pelajar untuk “mencari jalan keluar” yang telah disediakan oleh guru.
Guru bertanya pendapat pelajar sebab dan alasan guru menjalankan aktiviti tersebut.
Guru menerangkan kepada pelajar fungsi aktiviti yang telah dijalankan.
|
Wakil pelajar menyertai aktiviti “mencari jalan keluar” yang disediakan oleh guru.
Pelajar bersoal jawab dengan guru
|
BBM
Kad manila
KBT
Menyelesaikan masalah
Nilai
Kegigihan
kesabaran
| |
Fasa 1
Penerangan
Isu:
Nilai Dalam Teladan.
Objektif
Pelajar didedahkan dan diterapkan dengan nilai-nilai murni dalam kehidupan sehari
Peribahasa
Ø Nasi sudah menjadi bubur.
Ø Hendak seribu daya tak nak seribu dalih
|
Guru menerangkan topik pembelajaran pada hari tersebut.
Guru menerangkan definisi nilai dan mengaitkannya dengan pengalaman pelajar.
Guru menayangkan video kepada pelajar.
Guru meminta pelajar mengaitkan video tersebut dengan peribahasa yang sesuai.
|
Pelajar menjalankan perbincangan dengan guru.
Pelajar mengaitkan nilai murni dengan pengalaman sendiri.
Pelajar menonton video yang ditayangkan oleh guru.
Pelajar bekerjasama memberikan peribahasa yang sesuai berdasarkan video yang ditonton.
|
Nilai
kegigihan
kepatuhan
kesabaran
KBT
Menghubungkaitkan
|
Fasa 2
Membentuk kumpulan
|
Guru meminta pelajar untuk membentuk 6 kumpulan dalam kiraan 1 sehingga 6
Guru mengawasi pergerakan pelajar.
|
Pelajar bergerak untuk membentuk kumpulan.
|
Nilai
Kepatuhan
Kerjasama
|
Fasa 3
Bekerja dalam kumpulan
Objektif
1. Mewujudkan sikap keterbukaan dan menerima pandangan individu lain.
2. Persaingan sihat antara pelajar.
|
Guru mengarahkan pelajar untuk mencari nilai daripada peribahasa yang telah dibincangkan.
Guru memantau perbincangan yang dilakukan dalam kumpulan.
|
Pelajar bekerjasama membincangkan nilai daam kumpulan.
|
ABM
Video
KBT
Menyumbang saran.
Nilai
Kerja keras
Kepatuhan
kesabaran
|
Fasa 4
Penilaian
|
Guru mengadakan aktiviti “roda impian”
Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk memutarkan “roda impian”
Setiap kumpulan yang dipilih akan menerangkan nilai yang mereka peroleh daripada roda impian dengan contoh yang terkandung dalam video serta mengaitkan nilai tersebut dengan kehidupan seharian murid.
Guru menilai kerelevenan isi yang diberikan oleh setiap wakil kumpulan.
|
Pelajar melakukan aktiviti “roda impian.
Pelajar menyatakan nilai serta contoh nilai dalam video yang ditonton.
|
ABM
Roda impian
Nilai
Keyakinan
Menghargai pendapat
Kemahiran bahasa
Bertutur
|
Penutup
|
Guru meminta pelajar merumuskan aktiviti P&P pada hari tersebut.
Guru mengaitkan aktiviti P&P dengan pengalaman dan masa hadapan pelajar
|
Pelajar merumuskan aktiviti P&P pada hari tersebut.
|
LANGKAH – LANGKAH PEMBELAJARAN.
SET INDUKSI:
Permainan bahasa “ mula dan tamat”.
Siapakah yang sukarela untuk bermain?
SESI PENERANGAN
Apa itu nilai?
Apakah ciri-ciri nilai?
VIDEO
*video gagak
*video semut.
Apakah peribahasa yang dapat dikemukakan berdasarkan video yang ditonton.
Apa peribahasa yang dapat kamu gambarkan?
PEMBENTUKAN KUMPULAN
Murid diminta membentuk kumpulan kepada 6 kumpulan sambil dipantau oleh guru.
BEKERJA DALAM KUMPULAN
Murid berbincang nilai yang berkaitan peribahasa daripada video yang diatas.
PENILAIAN
Permainan bahasa “ roda impian”.
1. Wakil setiap kumpulan diminta untuk memutar roda tersebut.
2. Memberi contoh nilai yang diperoleh dengan video yang ditonton.
3. Mengaitkan nilai tersebut dengan kehidupan seharian.
PENUTUP.
Apakah yang kamu peroleh dalam pembelajaran hari ini?