Monday, 31 March 2014

MODEL PEMBELAJARAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran             : Bahasa Melayu
Masa                            : 40 minit
Darjah                          : 5 Bestari
Bilangan pelajar           : 20 orang
Tajuk                           : Belajar Melalui Teladan
Aspek Tajuk                : Nilai Murni Dalam Kehidupan Seharian
Model Pembelajaran    : Koperatif
Kemahiran bahasa       : Bertutur dan membaca 
Sistem bahasa              : Peribahasa
Penerapan Ilmu             : Nilai murni
Penerapan Ilmu             : Kemanusiaan
Pengetahuan sedia ada : Pelajar sudah didedahkan dengan nilai-nilai murni dalam kehidupan 
                                     seharian.        
Objektif                       : Pada akhir pembelajaran pelajar akan dapat:
        I.            Menyatakan contoh nilai-nilai murni yang dapat dilakukan dalam kehidupan seharian.
     II.            Menyatakan peribahasa yang sesuai berdasarkan video yang ditonton.


Fasa dan isi pengajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

BBM/KBT/Nilai

Set induksi



Objektif
Membina pengetahuan awal pelajar.
Guru

Pelajar

Guru mengadakan aktiviti “mencari jalan keluar”
Guru meminta wakil pelajar untuk “mencari jalan keluar” yang telah disediakan oleh guru.
Guru bertanya pendapat pelajar sebab dan alasan guru menjalankan aktiviti tersebut.
Guru menerangkan kepada pelajar fungsi aktiviti yang telah dijalankan.




Wakil pelajar menyertai aktiviti “mencari jalan keluar” yang disediakan oleh guru.

Pelajar bersoal jawab dengan guru

BBM
*      Kad manila


KBT
*      Menyelesaikan masalah
Nilai
*      Kegigihan
*      kesabaran



Fasa 1
Penerangan

Isu:
Nilai Dalam Teladan.

Objektif
Pelajar didedahkan dan diterapkan dengan nilai-nilai murni dalam kehidupan sehari
Peribahasa
Ø  Nasi sudah menjadi bubur.
Ø  Hendak seribu daya tak nak seribu dalih


Guru menerangkan topik pembelajaran pada hari tersebut.
Guru menerangkan definisi nilai dan mengaitkannya dengan pengalaman pelajar.
Guru menayangkan video kepada pelajar.
Guru meminta pelajar mengaitkan video tersebut dengan peribahasa yang sesuai.

Pelajar menjalankan perbincangan dengan guru.
Pelajar mengaitkan nilai murni dengan pengalaman sendiri.

Pelajar menonton video yang ditayangkan oleh guru.
Pelajar bekerjasama memberikan peribahasa yang sesuai berdasarkan video yang ditonton.

Nilai
*      kegigihan
*      kepatuhan
*      kesabaran


KBT
*      Menghubungkaitkan



Fasa 2
Membentuk kumpulan



Guru meminta pelajar untuk membentuk 6  kumpulan dalam kiraan 1 sehingga 6
Guru mengawasi pergerakan pelajar.

Pelajar bergerak untuk membentuk kumpulan.


Nilai
*      Kepatuhan
*      Kerjasama


Fasa 3
Bekerja dalam kumpulan


Objektif
1.      Mewujudkan sikap keterbukaan dan menerima pandangan individu lain.
2.      Persaingan sihat antara pelajar.

Guru mengarahkan pelajar untuk mencari nilai daripada peribahasa yang telah dibincangkan.
Guru memantau perbincangan yang dilakukan dalam kumpulan.


Pelajar bekerjasama membincangkan nilai daam kumpulan.


ABM
*      Video
KBT
*      Menyumbang saran.


Nilai
*      Kerja keras
*      Kepatuhan
*      kesabaran

Fasa 4
Penilaian




Guru mengadakan aktiviti “roda impian”
Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk memutarkan “roda impian”
Setiap kumpulan yang dipilih akan menerangkan nilai yang mereka peroleh daripada roda impian dengan contoh  yang terkandung dalam video  serta mengaitkan nilai tersebut  dengan kehidupan seharian murid.

Guru menilai kerelevenan isi yang diberikan oleh setiap wakil kumpulan.

Pelajar melakukan aktiviti “roda impian.
Pelajar menyatakan nilai serta contoh nilai  dalam video yang ditonton.


ABM
*      Roda impian

Nilai
*      Keyakinan
*      Menghargai pendapat



Kemahiran bahasa
*      Bertutur

Penutup


Guru meminta pelajar merumuskan aktiviti P&P pada hari tersebut.
Guru mengaitkan aktiviti P&P dengan pengalaman dan masa hadapan pelajar


Pelajar merumuskan aktiviti P&P pada hari tersebut.






LANGKAH – LANGKAH PEMBELAJARAN.
SET INDUKSI:
Permainan bahasa “ mula dan tamat”.


Siapakah yang sukarela untuk bermain?

SESI PENERANGAN
Apa itu nilai?
Apakah ciri-ciri nilai?

VIDEO
*video gagak

*video semut.
Apakah peribahasa yang dapat dikemukakan berdasarkan video yang ditonton.
Apa peribahasa yang dapat kamu gambarkan?

PEMBENTUKAN KUMPULAN
Murid diminta membentuk kumpulan kepada 6 kumpulan sambil dipantau oleh guru.


BEKERJA DALAM KUMPULAN
Murid berbincang nilai yang berkaitan peribahasa daripada video yang diatas.

PENILAIAN
Permainan bahasa “ roda impian”.

1. Wakil setiap kumpulan diminta untuk memutar roda tersebut.
2.  Memberi contoh nilai yang diperoleh dengan video yang ditonton.
3. Mengaitkan nilai tersebut dengan kehidupan seharian.

PENUTUP.
Apakah yang kamu peroleh dalam pembelajaran hari ini?